Co je dobré vědět.. :)

 
 
V ČR jsou dva kluby, které se zabívají chovem RR .. středočeský klub ČKRR (Český klub Rhodéských Ridgebacků) a moravský klub KCHRR (Klub Chovatelů Rhodéských Ridgebacků). Každý chovatel má právo volby, pod kterým klubem bude mít pejska zaregistrovaného, bonitovaného (uchovněného) a který klub mu bude poskytovat chovatelský servis (rady, pomoc při výběru krycího psa, kontrola vrhů, registrace štěňat atd..) Členem klubu se můžete stát i bez vlastnictví RR nebo jakého koliv psa.
 
KAŽDÉ narozené (živé) štěňátko odchované pod ČKRR nebo KCHRR  MÁ PRŮKAZ PŮVODU!!!!
nevěřte řečím, že štěňátko z početného vrhu, které Vám nabízí "jakýsi chovatel" s tvrzením, že PP dostali jen Ti nejhezčí z vrhu je blbost. Snaží se z Vás dostat více peněz a vydělává na Vaší nevědomosti. Více o PP a bez PP
RR je plemeno s celkem početnými vrhy a jediné rozlišení štěňátek, které by se mohli použít dále v chovu, protože splňují STANDARD PLEMENE jsou označené poradcem chovu (cca v 7 týdnech života) jako Standardní. A štěňátka, která nesplňují standard plemene (bez ridge, vady ridge, vady chrupu, mnoho bílé barvy, mnoho černé barvy v srsti, zálomek ocasu, DS) a tudíž se "nehodí" do chovu. Se označují jako nestandard, ale s přiděleným číslem (čip nebo tetování) a s průkazem původu.
 
Každý chovatel určitě rád doloží původ svých psů a rodokmen štěňátek. Na požádání doloží certifikát řádně založené chovatelské stanice, PP obou rodičů, krycí listy danného vrhu, záznam o štěňatech s tetovacími čísly.. Stačí se jen zeptat :)
 
Označování vrhů podle Abecedy
 
Každý chovatel, který si založí chovatelskou stanici může chovat psy všech plemen. Nevztahuje se pouze na jedno plemeno.
Vrhy se označují písmeny z Abecedy - první A, druhý B, třetí C... 
Označení vrhů se NEVÁŽE k chovné fence, ale chovatelské stanici. Pokud chovatel bude vlastnit tři fenky, které budou mít vrhy za sebou budou označeny takto.. 
 
1 fenka - a její první vrh bude označen A 
2 fenka - a její první vrh bude označen B
3 fenka - a její první vrh bude označen C
1 fenka - a její druhý vrh bude označen D
2 fenka - a její druhý vrh bude ocnačen E atd...
 
RR fena dle chovného řádu může mít za svůj život pouze tři vrhy a to s rozestupem 1 rok.
 
Jména štěňátek
 
jména jsou vždy sjednocená písmenem, které označuje vrh. Toto jméno však nemusí být použito pro oslovování štěňátka. Osobně jsem při prvním vrhu označila celý vrh "Angel"  a druhá jména jsem dala ta, které si vybral jejich nový majitel.. 
příklad naší holčičiky z A vrhu, která zůstala doma :)
 
Angel Leya Legend of Africa - říkáme jí Leya, Lila, a Lulina když nás zlobí :))