S PP nebo bez PP?

 

Chcete si pořídit psa? mazlíčka, parťáka?

Studujete a nevyděláváte?

Nebo prostě jen nechcete investovat "hodně" peněz za pořízení psa s papírama?

Zvažtě to velmi dobře, nejde o hračku na pár dní... jde o život zvířete. Přemýšlejte o štěněti stejně jako o pořízení miminka.. :)

A pokud už jste se rozhodli, že psa opravdu chcete.. Zvažte jeho výběr.

 

takhle jsem začínala já.. možná se v tom také uvidíte ;) ...

 

Moje první holčička Albinka je fenečka bez PP a v době kdy jsem si pro ní jela mi bylo celkem jedno, že to tak je.. Její rodiče byly s PP, ale neuchovněni (rodokmen nepříbuzný) V tu dobu jsem neměla ani tušení o tom jak probíhají výstavy nebo co je podmínkou uchovnění - bonitace. Bylo to pro mě druhořadé. Chtěla jsem prostě ridgebacka a vzhledem k tomu, že jsem byla student neměla jsem ani moc prostředků na to pořídit si psa s PP tak aby mi vystačila finanční rezerva na veterináře, kvalitní krmivo atd..

Proto pro mě bohužel byla volba pes bez PP za nižší cenu..

Dnes na to koukám jinak.. je to skoro 6 let a za tu dobu jsem bohužel poznala, že kdybych si tenrkát pořídila psa s PP mohla jsem se vyhnout např. dědičným zdrav. problémům, které Albi bohužel má. (štítná žláza, srdeční vada a artróza kolen). A to je hlavní důvod proč bych už tuhle chybu nikdy neudělala. Chcete přeci mít doma zdravé silné štěně. Které má i exteriér a povahu takovou jakou má to danné plemeno mít.

    Stále váháte?.. neznáte nikoho z chov. stanic a výstavy dělat nechcete? A stále je pro Vás rozhodující cena. Je tu pro Vás alternativa.

Pejsek s PP nestandard. Jedná se o jedince, který se exterierově vychyluje od standardu plemene a nehodí se do chovu.. Nejde tedy o zdravotní vady, ale o to jak pejsem vypadá.. (vady exteriéru - podkus, předkus, vady ridge - více korunek, bezridge, zálomek ocásku, příliš bílé nebo černé barvy v srsti..)

Budete si jistý, že pejsek je z kontrolovaného vrhu. Nebude z příbuzenského spojení a minimalizujete tak i zmíněné zdravotní problémy. A cena bude též nižší než za pejska standardního. A budete mít 100% jistotu, že Ridgeback, kterého jste si koupili s PP je opravdu Ridgeback.

 

poslední věc.. Jestli stále váháte kvůli ceně.. (protože tak to z 90% bohužel je) popřemýšlejte nad tím, že sice můžete velmi ušetřit na pořízení.. ale co dál, pokud bude pejsek nemocný?.. může mít nemocné srdíčko, štítnou žlázu nebo klouby..  (běžné nemoci, které se u psů objevují) To ve štěněcím věku na oko nepoznáte.. ale později pejsek bude potřebovat léky nebo operaci.. Přeci pejska neutratíte nebo se ho nezbavíte..

a z Vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto výdaje jsou nemalé a když si po té sečtete "co už Vás ten pejsek stál"  Tomu jste mohli předejít výběrem pejska z kontrolovaného vrhu z chovatelské stanice.

 

Přeji hodně štěstí při výběru chovatelské stanice a při výběru štěňátka! ;)

A ještě jedna věc na závěr.. Nevěřte lidem co Vám povídají, že pejsek je z vrhu s PP, ale on PP nemá protože jich bylo moc, a že PP dostavá jen určitý počet jedinců.. Je to blbost!! Pokud se jedná o štěňata s PP mají PP všichni jedinci a pokud tam je jedinec s odchylkou standardu jedná se o psa s PP nestandard.