Coursing

Coursing je pro psy sportovní aktivitou, založenou na bezprostřední touze psa lovit. Běhá se v přirozeném terénu, často s přírodními či uměle dosazenými překážkami s cílem ulovit kořist, která je tažená navijákem a tuto návnadu představuje igelitový střapec. Běhá se na dvě kola a trať je postavena tak, aby psi prokázali nejen svou rychlost, ale zároveň i štvavost, inteligenci, se kterou návnadě různě nadbíhají a kličkují a s tím spojenou i obratnost, odolnost a vytrvalost.

 Coursingová licence: zjíská každý pes s PP, který splní podmínky. Licenci nemůže zjískat pes bez PP.

Coursingový certifikát: zjíská každý pes bez PP, který splní podmínky. Certifikát je obdoba licence pro psy bez PP, aby se mohli zúčastnit klubových závodů.

Podmínky pro splnění licencí a certifikátů:

  • pes musí splnit předepsaný věk 15 měsíců pro započetí plnění a 18 měsíců pro vydání.
  • pes musí splnit tři licenční běhy 1x sólo a 2x společný. (možno v případě neexistence dalších jedinců příslušného plemene udělit vyjimku kdy by postačovaly tři sólo běhy)
  • Podmínkou je členství majitele psa v některé organizaci, která je subjektem ČMKU. (chovatelský klub, Kynologická organizace, sportovní kynologický klub například CCC)

 

Albi i Jenny si svůj první coursing zkusily 29.3. 2009 a od té chvíle se úplně zamilovaly do lovu "střapečků" :).. Po několika trénincích jsme se rozhodli, že necháme holky vyběhat" coursingový certifikát aby se mohli zůčastnit závodů a porovnat síly i s ostatními ridgebacky. Splnění coursingového certifikátu nebylo pro holky nic těžkého.. taktitu lovu i obratnost vč. killu (zakousnutí střapce) zvládali bravurně a s chutí a tak stačilo splnit jeden samostatný běh a dva běhy ve skupině a bylo vyhráno.

 

 

Elinka si konečně také vyzkoušela coursing :)) ... a myslím, že máme doma dalšího coursingového šílence :))) ... je úžasná!!

 

A už i Lilinka zkusila poprvé běžet za střapečkem a moc jí to šlo, že by geny po mamince? :))

 6.7. 2014 SC2014

za foto děkuji: Vlaďce Hovorkové